11 listopada 2003 14:11
Przejąć władzę z poparciem Polaków
W zrekonstruowanych murach starożytnego Babilonu odbyła się uroczystość Święta Niepodległości, w której uczestniczył premier Leszek Miller. Gośćmi obchodów byli m.in. lokalni szejkowie. (...) "Dobrze wiemy, jak ważny jest pokój, wolność i możliwość decydowania o własnym losie. Znamy cenę niepodległości" (...)
(...) "Jesteśmy tu po to, aby pomóc zbudować Irakowi dobrą przyszłość. I będziemy tylko dotąd, póki nowe władze irackie będą mogły przejąć odpowiedzialność za swój kraj i bezpieczeństwo swoich obywateli" - mówił premier. (...)
|
Mój komentarz
Przekaz podprogowy
Mamy przekaz podprogowy: będziemy , władze i apel do świadomości: mogły przejąć .
Dwa słowa niebieskie, akcentowane, są podwójnym, więc alarmującym sygnałem dla podświadomości. Słowo zielone (wraz z zajbliższymi) apeluje do świadomości.
Świadomość ma utrudniony dostęp do pamięci dwóch pierwszych słów ( porównaj Długosz 'Bez szansy' i wypowiedzi L.Millera w tym samym dziale 'Polska - co mówili politycy'). Powiązanie zaistniało lecz trudno je zweryfikować.
Zostaje podpowiedziane wprost do umysłu zdanie: ' będziemy mogły (mogli) przejąć władzę '. Drobna niezręczność stylistyczna nie stoi tu na przeszkodzie podprogowemu przekazowi treści.
Sens 'użycia' przekazu podprogowego dla polityka
Politykowi przekaz podprogowy pozwala 'wypowiedzieć' to, czego nie mógłby powiedzieć jawnie. Słuchacz 'slyszy' ale nie uświadamia sobie i nie moze zaprotestować. Powstaje sytuacja podobna do 'poparcia społecznego' . Pseudopolityk może kontynuować swoje działanie tak, jakby miał poparcie społeczne.
W tym przypadku rzecz idzie o przechwycenie władzy w Iraku, o wpływy w tym kraju. Miller mówi to do Polskiego Wojska, mówi to do Polaków nawiązując do polskiej świadomości jaką cenę ma wolność:
Miller robi tu więc coś jeszcze. Łącząc to stwierdzenie z treścią przekazu podprogowego szydzi, poniża polskie umiłowanie wolności, poniża to, czym Polacy szczycą się i z czego mogą być dumni. W ten sposób depcze on polską tradycję, której nie cierpi.
Prawo złamane przez L.Millera
Pr5/ At4 Nie ma wolności człowiek postępować z drugim tak, że planując pułapkę proponuje transakcję jawnie, 'na rynku', usypiając tym czujność ofiary, Pr7/Bo3 Nie ma wolności człowiek, będąc obywatelem jakiegoś kraju, wchodzić w porozumienie z osobą dzialającą na rzecz obcej organizacji, w celu dzialania na szkodę interesów politycznych swojego kraju Pr9/ Cm2 Nie ma wolności czlowiek organizować akcji przenikania w szeregi drugiego narodu, w celu kierowania jego życiem zbiorowym z zamiarem zagarnięcia jego terenu |
Pod pozorem przekazywania informacji słuchacze zostali wciągnięci w pułapkę przekazu podprogowego.